Ostatnie dwie dekady minęły na Górnym Śląsku pod znakiem zapaści gospodarczej przemysłu hutniczego i górnictwa węgla kamiennego, stanowiących dotychczas główne sektory gospodarki regionu. Związana z tym fala upadłości oraz zwolnień grupowych, po części związanych z restrukturyzacją zakładów, po części z ich likwidacją, doprowadziły do zachwiania tradycyjnego modelu śląskiej rodziny, zmuszając nierzadko kobiety do podjęcia pracy zarobkowej, zastrzeżonej dotąd dla mężczyzn.
Sytuacja ta nie pozostała bez wpływu na strukturę zatrudnienia także na przemysł szklarski, w tym także na CP Glass S.A. Oddział Huta Szkła „Orzesze”, gdzie na przestrzeni lat dynamicznie wzrastała liczba zatrudnionych kobiet. W tej gałęzi przemysłu kobiety znajdują pracę na stanowiskach administracyjnych, w służbach kontroli jakości i magazynowych. W efekcie tych procesów w zakładzie w Orzeszu zatrudnionych jest 408 osób, w tym 114 kobiet i 294 mężczyzn, a zauważalna jest tendencja do wyrównania obu wskaźników.
Również w trakcie trwania zatrudnienia CP Glass S.A. przestrzega zasady równości płci, uzależniając awanse na wyższe stanowiska, wszelkie podwyżki wynagrodzenia oraz dostęp do szkoleń wyłącznie od względów merytorycznych.